JumpStart by Robb Armstrong for July 05, 2022

  1. Missing large
    j_m_kuehl  over 1 year ago

    No more Mom-Taxi, start walking kiddo

     •  Reply
  2. Trollspry
    Enter.Name.Here  over 1 year ago

    My earliest recollection is .32 cents/gal in 1972 or ’73, when I walked to the corner gas station to fill a 1 gallon can for the lawn mower. In 1980 I got a car with a bigger engine and remember gas hitting $1.00/gal at the same time.

     •  Reply
  3. Theskulker avatar ic07
    TheSkulker  over 1 year ago

    Welp. In ’63 there were gas was all around the LA area: 22¢ per gal.

    Now, our taxes alone are three times that!

     •  Reply
  4. 17089663590345538622707983594073
    David Huie Green LosersBlameOthers&It'sYOURfault  over 1 year ago

    Makes me wish I’d bought a few billion gallons when I had the chance….wait, I never had the chance. It would have required money.

    ($4.259 in Atmore, Alabama tonight.)

     •  Reply
  5. Comicavatar
    bunwarpgazoo Premium Member over 1 year ago

    22.51 no wait 23.18 SEK per liter (using my co ops price list) that’s 2.21 USD per liter which is 10 USD per gallon. In Sweden. Diesel is more. But my co op just sent me about 70 USD so I can still run down to the old hometown once a week to play volleyball.

     •  Reply
  6. Fb img 1444236693284
    OldsVistaCruiser  over 1 year ago

    Robb, you haven’t been in Philly lately. GasBuddy shows around $4.79/gallon in the “Greater Northeast” part of the city, and that’s with our 2nd highest gas tax in the nation. By the way, 2 cops were shot at the fireworks display at the Art Museum last night. One barely missed getting killed when his head was grazed (they found the bullet in his hat), and a suburban sheriff’s deputy was hit in the shoulder.

     •  Reply
  7. Fb img 1516982044221
    jagedlo  over 1 year ago

    That’s just per gallon…now multiply it by the number of gallons in their vehicle…

     •  Reply
  8. Missing large
    preacherman  over 1 year ago

    Six bucks per gallon, sweetie. Now, do the math.

     •  Reply
  9. Ellis archer profile
    Ellis97  over 1 year ago

    I hate inflation.

     •  Reply
  10. Missing large
    treutvid  over 1 year ago

    I bought a coal burner just in time!

     •  Reply
  11. Photo
    Charles  over 1 year ago

    Kids have no concept of the value of money, or how expensive daily life is.

     •  Reply
  12. Missing large
    david_42  over 1 year ago

    My indicator for inflation is the full-sized candy bar. The price keeps going up, but in a smoother fashion than gas or housing. in 1962, a buck bought you 20 of them!

     •  Reply
  13. Missing large
    Chris  over 1 year ago

    a gallon kiddo… maybe it’s best she don’t know.

     •  Reply
  14. Win 20201204 12 32 23 pro
    oakie817  over 1 year ago

    when my buddy back in RI turned 16, i put $3 of gas in his corvair, and filled the tank

     •  Reply
  15. Caulfield
    The Legend of Brandon Sawyer Premium Member over 1 year ago

    Perspective is everything

     •  Reply
  16. Fe9a6b5e df21 4f3a bf55 4590a5295ee7
    ajr58(1)  over 1 year ago

    I remember the outrage when gas went to 75 cents, and then the trouble with gas pumps that did not have an extra digit available when it went to a buck.

     •  Reply
  17. E1563c3c f728 4e8e 8eb9 2f3d176b27bf
    Nicki's ZoMcYo  over 1 year ago

    I remember my grandmother handing me a fiver and having me go into the gas station to hand it over to tell the attendant which pump to put it on, and that filled up the ol’ Oldsmobile for the week. This weekend we filled up our old RAV4 and it took around $50 which will hopefully make it a week, but with my husbands commute, maybe not.

     •  Reply
  18. Missing large
    ckeller  over 1 year ago

    It’s not just about the raw price, it’s about how fast it’s been shooting up – sometimes a jump of 20 cents in a single week!

     •  Reply
  19. Missing large
    198.23.5.11  over 1 year ago

    What would Jack Benny and his Maxwell say?

     •  Reply
  20. Missing large
    DM2860  over 1 year ago

    But you can’t just buy one (gallon)

     •  Reply
  21. Cropped narragansett indian logo
    The Pro from Dover  over 1 year ago

    Six bucks? That was last week. Now it’s eight bucks.

     •  Reply
  22. Another day in paradise  maldives
    interstateking Premium Member over 1 year ago

    little girls look cute in orange life jackets

     •  Reply
  23. Missing large
    yangeldf  over 1 year ago

    this is the condition we call “stupid rich”

     •  Reply
  24. 0418141806 00
    Martin 78  over 1 year ago

    I’m not learned enough to speak the ins, outs and intricacies of pay and taxes and market value and all. All I know is that in 1974, my wife and I, on the $5.50 an hour and $6.10 and hr we made respectively, we were able to afford a lot more, do more, than we could for the same amount now. We had a 2 bedroom apartment, each had our own car, went out to the movies or bowling once a week, didn’t worry about the price of gas against what we could afford to eat.

     •  Reply
  25. Klingon crest a
    Scott S  over 1 year ago

    Says the little girl who didn’t fork out $80 to fill up the tank!

     •  Reply
  26. Missing large
    Fuzzy Kombu  over 1 year ago

    OK, tough people. There’s a war on. Do you want to appease today’s Hitler, or are you willing to put up with some pain? You can put up with high prices, so that you can have all the gas you want if you’re well-off, or —how about this? RATION GASOLINE.

     •  Reply
Sign in to comment

More From JumpStart